Naučte se správně rozpoznat krmivo.

 

Jak se nejlépe zorientujete:

1) Nevybírejte krmivo podle reklamy, barevnosti obalu, ceny, ale při výběru se spolehněte na své znalosti!

Vybírejte krmivo, které respektuje psa jako masožravce.

 

2) Podívejte se na obal vašeho současného krmiva - na sekci "složení".

Jsou všechny suroviny pořádně definovány?

Je na prvním místě deklarace typu "kuřecí moučka", "rybí moučka", "jehněčí moučka"?

Na prvním místě je vždy uvedena surovina, která je v krmivu obsažena v největším množství, tzn., že bychom tam neměli najít "vedlejší produkty živočišného původu, masová moučka (kuřecí moučka, jehněčí moučka..), masové deriváty apod." Pokud granule skutečně obsahují maso, pak ve složení musí být uvedeno pouze maso (jehněčí maso, krůtí maso...) a žádné jiné zkomoleniny.

 

3) Podívejte se dovnitř obalu

Granule by neměly mít jednotnou barvu. Hýří vaše granule barvami (červená, zelená, žlutá, modrá apod.)? Je to špatně - buďte si jisti tím, že krmivo je chemicky dobarvováno. Pokud jsou vaše granule jednobarevné, neznamená to, že nemohou být použita barviva. Granule by se měly alespoň minimálně lišit v odstínu, protože technologie výroby není schopna vytvořit vždy identický odstín granule.

hnus

 

 

4) Udělejte si pokus hutnosti a bobtnání granulí.

Vezměte si sklenici s vodou a vhoďte do ní vaši granuli. Asi po půlhodině zjistíte kvalitu. Granule by měly minimálně nabobtnat. Čím méně nabobtnají, tím lépe pro žaludek a trávení psa - minimalizují riziko torza žaludku. Granule by se neměly rozpouštět.

Nejkvalitnější granule vůbec neplavou a klesnou ke dnu. V suchém stavu se kvalitní granule vyznačuje vysokou hutností a tvrdostí (s obtížemi lze rozpůlit) a příznivě působí na zuby psa.

16441347_10207461477609065_251463315_n

 

 

Respektujte psa jako masožravce a podívejte se, co by krmivo pro psy všeobecně nemělo obsahovat!

 

NEVYHOVUJÍCÍ SLOŽENÍ:

  • vedlejší produkty živočišného původu - místo 100% čerstvého masa se zpracovávají zobáky, pařáty, krev, střeva apod.
  • vedlejší produkty rostlinného původu, obiloviny, rostlinné deriváty apod. - blíže nespecifikované označení umožňuje výrobci použít nejlevnější obiloviny, jaké lze na trhu sehnat
  • sója, sójové boby, sójový olej - nepříznivě ovlivňuje bílkoviny a tuky v krmivu, krmivo se stává méně stravitelným a tučnějším
  • rostlinné oleje - v kombinaci s vitamínem A způsobují změnu barvy (bílá srst žloutne, černá hnědne apod.)
  • alergeny - lepek, sója, chemické konzervanty, barviva, vajíčka, mléko atd. - u citlivých a alergických psů způsobují problémy jako: průjem, hubnutí, zvracení, trávicí a zažívací problémy, kožní problémy, svědivost, vyrážka, ekzémy, problémy s imunitou atd.
  • zchutňovadla

 

IDEÁLNÍ SLOŽENÍ:

  • na prvním místě deklarace typu "kuřecí moučka", "rybí moučka", "jehněčí moučka", pouze v krmivech pro seniory nebo psy s nadváhou bývají na prvním místě uvedeny rostlinné složky, ale zase musí být přesně definovány, např. "pšenice", "rýže", "kukuřice", "ječmen", "oves" z důvodu nižšího příjmu energie
  • živočišné oleje jako "rybí tuk", "kuřecí tuk" - přírodní konzervace směsí vitamínů E (tokoferolů) a vitamínu C, rozmarýnem
  • ovoce, bylinky - prebiotika (vláknina), probiotika (jogurtové bakterie), vitamíny nepoškozené teplem, organický vápník, chelátová forma stopových prvků, vitamíny apod.

 

Doporučení:

Nepřekrmujte, pes musí mít k dispozici čerstvou vodu, nezatěžujte psa fyzicky dvě hodiny po krmení. Při přechodu na krmivo dávkujte tři dny poloviční dávku krmiva nového doplněnou krmivem původním nebo přecházejte během několika dnů postupně. Skladovat na podložce v suchu a při pokojové teplotě. Datum doporučené spotřeby viz obal.

 

POZOR na pamlsky!

Není nic horšího, než krmit hypoalergenními „čistými“ granulemi o vysoké nutriční hodnotě a odměňovat pamlsky, kde k tomu, aby vypadaly jako kuřecí, je třeba 7 barviv, k tomu, aby vydržely po dobu trvanlivosti jsou třeba nejméně 3konzervanty a k tomu, aby pes vnímal jako chuťově atraktivní hmotu sestávající se z krmné mouky smíchané se čtyřmi druhy masa, je nutné vydatné chemické zchutnění a navonění, popřípadě vysoký obsah soli.

Dávejte si pozor na původ a složení pamlsků na trhu. Je zaplaven sušenými masíčky z Asie a jistě víte, o co může jít. Na obalu takových produktů obvykle nenaleznete výrobce, jen dodavatele.

Jakmile má pamlsek nebo krmivo více než 10% vlhkosti, vyžaduje chemickou konzervaci (řada pamlsků se v současné době vyrábí tzv. měkkých).

Před přítomností chemie Vás tedy může varovat již tento údaj. Druhým varováním pak je výraz „Doplňkové látky povolené v EU“ (takováto deklarace je v rozporu se Zákonem o krmivech, neboť konzervanty musí být taxativně uvedeny). Tento výraz skrývá konzervanty a prakticky jistě se jedná o ty, které jsou potenciálními karcinogeny.

 

buvolina